1 minuta czytania
Opublikowano: 5 czerwca 2023

„…2 praktyki najczęściej stosowane przez organizacje w celu osiągania zamierzonych rezultatów są również przyczyną niepowodzeń większości działań transformacyjnych.”

Wojciech Suda

O co chodzi?

Pierwsza to tworzenie i realizacja strategii traktowane jako 2 oddzielne działania. 

Z moich obserwacji wynika, że nawet jak firma się wzięła za przygotowanie strategii, to niestety nieraz powstaje z niej „pułkownik”. 

„ Strategia? Jest! Mamy! Tam stoi!”

I o ile brzmi to śmiesznie, to dla biznesu może się to skończyć tragicznie. 

Nie mówiąc o przepalaniu pieniędzy na zrobienie strategii. I to nawet nie kwot wydanych na konsultantów, tylko policzonych jako czas zaangażowania osób najwyższego szczebla w firmie, które są na ogół najwyżej wynagradzane (a których często się nie liczy).

Chyba, że w ogóle ich się nie angażuje. Bo po co…? 

Prezes sam wymyśli jak ma być!

 Z takimi przypadkami też się nieraz spotkałem.

Przypomina mi to planowanie wakacji w dużej rodzinie, gdzie rodzic bez jakiegokolwiek porozumienia decyduje gdzie i jak rodzina pojedzie, i co będzie robić. 

Przy czym wakacje się skończą w 2 tygodnie. A biznes? Mam nadzieję, że nie…

Cytat pochodzi od autorów słynnej „Strategii Błękitnego Oceanu” i jest oparty na ich badaniach.

Co o tym myślicie?

Wojciech Suda
tags: 

Chcesz od razu zacząć odzyskiwać czas i uwalniać zyski?

Nie musisz robić nic wielkiego. Wystarczy, że do nas napiszesz, zadamy ci kilka pytań i z miejsca ustalimy palące potrzeby, byś odzyskał swoje życie.
Napisz do nas

Artykuły,
które mogą Cię zainteresować

„…2 praktyki najczęściej stosowane przez organizacje w celu osiągania zamierzonych rezultatów są również przyczyną niepowodzeń większości działań transformacyjnych.”
O co chodzi? Pierwsza to tworzenie i realizacja strategii traktowane jako 2 oddzielne działania.  Z moich obserwacji wynika, że nawet jak firma się wzięła za przygotowanie strategii, to niestety nieraz powstaje z niej „pułkownik”.  „ Strategia? Jest! Mamy! Tam stoi!” I o ile brzmi to śmiesznie, to dla biznesu może się to skończyć tragicznie.  Nie […]
5 czerwca 2023
1 minuta czytania
Uber nie w tym miejscu, czyli o myśleniu szybkim i wolnym.
Jadę do Klienta.  Zamawiam Ubera.  Nie ma szczytu. Znam czas dojazdu, ale zamawiam z zapasem.  Patrzę na mapkę – 5 min… ale jedzie w 2 stronę.  Ok, może coś się stało na drodze – protesty, itd. Po 15 min piszę do kierowcy.  „Jestem na miejscu.” Nie ma go, a na mapce widzę go kilka km […]
2 czerwca 2023
1 minuta czytania
Strategia. I procesy.
Nieraz słyszę pytanie o to czym się zajmuje. Strategią. I procesami. Ale czy to nie „za szeroka koncentracja”? Co 1 ma wspólnego z 2…? Przecież to różne rzeczy! Strategia to wizja firmy, cele długofalowe, kluczowe założenia biznesu, robione przez „górę”… Procesy to przecież chleb powszedni firmy, praca codzienna, operacyjna, powtarzająca się wciąż, robiona przez specjalistów… […]
30 maja 2023
1 minuta czytania
1 2 3 10
StratOps © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności
Strona stworzona przez Uxtivity
calendar-fullclockcrossmenuchevron-down